Ukrainian Russian English

НОВИЙ ЗАКОН «ПРО РИНОК ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ»

13 квітня 2017 року Верховна Рада України прийняла в повторному другому читанні законопроект «Про ринок електричної енергії» № 4493. Документ впроваджує в Україні норми Третього енергетичного пакету ЄС. Законом також передбачається дворічний перехідний період з моменту його вступу в силу для впровадження нових для української енергетики сегментів ринку, в тому числі ринку двосторонніх договорів, ринку «на добу вперед», внутрішньодобового ринку, балансуючого ринку і ринку допоміжних послуг.

Для виробників електроенергії з відновлюваних джерел енергії вводиться фінансова відповідальність за небаланс електроенергії на ринку на добу вперед. Зокрема відшкодування вартості врегулювання небалансу гарантованого покупця виробником, який виробляє електричну енергію на об'єктах електроенергетики, що використовують енергію вітру і входить до складу балансуючої групи виробників по «зеленому» тарифу, здійснюється в разі відхилення фактичних погодинних обсягів відпуску електричної енергії такого виробника від його графіка відпустки електричної енергії на ринку «на добу вперед» більш ніж на 20%, на об'єктах електроенергетики, що використовують сонячне випромінювання - понад 10% і на мікро-, міні- і малих гідроелектростанціях - понад 5%. Відсоток відшкодування вартості врегулювання небалансу виробниками електроенергії, отриманої за рахунок використання ВДЕ, збільшується щорічно на 10%, починаючи з 2021 року. Повне (100%) відшкодування вартості небалансу настає з 1 січня 2030 року.

Виробники, які генерують електричну енергію на об'єктах електроенергетики з використанням ВДЕ, введених в експлуатацію до набрання чинності Законом «Про ринок електричної енергії», звільняються від відповідальності за небаланс до 2030 року. Закон вступить в силу після підписання його Президентом України.

Посилання:

http://uwea.com.ua/ua/news/entry/novyi-zakon-o-rynke-elektricheskoj-energii/

 

 

НОВІ ВЕС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

19.03.2017 У другій половині 2017 датська компанія Vestas повинна поставити і ввести в експлуатацію 12 вітротурбін V126-3,45 МВт сумарною потужністю 41 МВт, включаючи систему VestasOnline® Business SCADA, для  Новотроїцької ВЕС, розташованої в  Херсонської області.

Як повідомлялося раніше, група компаній «Віндкрафт» до кінця 2018 року планує побудувати в Херсонській області дві вітроелектростанції - Новотроїцьку та Овер'янівську - загальною встановленою потужністю 140 МВт (http://uwea.com.ua/ru/news/entry/ukrgazbank-nachal-finansirovanie-stroitelstva-novotroickoj-ves-na-hersonsch/).

Компанія «Віндкрафт Україна» займається розробкою і інвестуванням в проекти вітрової енергетики в Україні. Вона  володіє і оперує вітроенергетичними станціями загальною потужністю 31 МВт на півдні України в Херсонській області: ВЕС Новоросійська, ВЕС Ставки і ВЕС Берегова.

Посилання:

http://uwea.com.ua/ua/news/entry/novye-ves-v-hersonskoj-oblasti/

 

 

ПРОЕКТ ВИРОБНИЦТВА ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ» на ТЕС у м. КОРЮКІВКА

18.10.2016. В м. Корюківка Чернігівської області було введено в експлуатацію ТЕС електричною потужністю 3,5МВт, що працює на біомасі. ТЕС забезпечить безперебійну подачу електроенергії в період пікових навантажень та зможе відпускати в енергомережу орієнтовно 20 млн. кВтгод електроенергії щорічно.

Проект було реалізовано вітчизняним ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ», яке згідно постанови НКРЕКП № 1194 від 30.06.2016 отримало ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії. В постанові НКРЕКП № 1677 від 29.09.2016 для підприємства було затверджено «зелений» тариф на електричну енергію, вироблену з біомаси, що складає 364,63 коп/кВтгод без ПДВ.

Більш детально можна ознайомитись тут:

http://biomass.kiev.ua/news/secb-news/1165-project-chp-korukivka

 

 

ЗМІНИ, ВНЕСЕНІ МІНРЕГІОНБУДОМ ДО ДСТУ-Н Б В.1.2-16:2013 ЩОДО ВИЗНАЧЕННЯ КАТЕГОРІЇ СКЛАДНОСТІ ОБ′ЄКТІВ БУДІВНИЦТВА

06.06.2014 Згідно з інформацією Біоенергетичної асоціації України відбулися довгоочікувані зміни, внесені Мінрегіонбудом до ДСТУ-Н Б В.1.2-16:2013 щодо визначення категорії складності об′єктів будівництва. Передбачається ліквідувати вимогу п.а.2 щодо автоматичного віднесення об′єктів підвищеної екологічної небезпеки до 5 категорії складності з 01.07.2014 р. Категорія буде визначатися розрахунком, а котельні на біопаливі можуть проектуватися по 3-й категорії складності, що значно спрощує проектування, погодження та введення об’єктів в експлуатацію.

Більш детально можна ознайомитись тут:

www.uabio.org/en/news/uabio-news/1771-min-region-5-cat-abolition

 

ДЕВ'ЯТА АНАЛІТИЧНА ЗАПИСКА БАУ

27.05.2014 Випущена дев'ята аналітична записка Біоенергетичної асоціації України "Сучасний стан та перспективи розвитку біоенергетики в Україні".

В Аналітичній записці № 9 розглянуто питання поточного стану, існуючих бар'єрів та перспектив розвитку біоенергетики в Україні. Показано можливість, важливість і актуальність використання біомаси як палива. Запропоновано реалістичні цілі для розвитку сектору біоенергетики в країні. Аналітична записка БАУ № 9 значною мірою використовує і компілює результати записок 1-8 і на їх основі пропонує цілісну концепцію розвитку галузі.

www.uabio.org/en/news/uabio-news/1759-position-paper-9-news

 

УСПІШНИЙ РОЗВИТОК ВІТРОЕНЕРГЕТИЧНОГО СЕКТОРУ УКРАЇНИ У 2013 році

Темпи росту вітроенергетики України у 2013 році склали 56%

15.01.2014 За результатами опитування, проведеного експертами Української вітроенергетичної асоціації, за період з 1 січня по 31 грудня 2013 року в Україні було введено в експлуатацію 95,3 МВт нових вітроенергетичних потужностей. Таким чином, на 31 грудня 2013 сумарна встановлена потужність вітроенергетичного сектору України склала 371,2 МВт в порівнянні з 276 МВт в 2012 році, що відповідає темпам зростання галузі в розмірі 56%.

www.uwea.com.ua/news.php

24.02.2014 Звіт УВЕА містить інформацію щодо розвитку ринку за минулий рік, включаючи огляд українських підприємств, що виробляють вітроенергетичне обладнання, а також плани розвитку девелоперських компаній до 2020 року. Як завжди представлена інформація щодо змін в законодавстві.

Документ підготовлений на двох мовах - російською та англійською.

www.uwea.com.ua/news.php

 

ЗА ПІДСУМКАМИ МИНУЛОГО РОКУ УКРАЇНА ВДВІЧІ НАРОСТИЛА ВИРОБНИЦТВО ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ З ВІДНОВЛЮВАНИХ ДЖЕРЕЛ (ВДЕ)

31.01.2014 Згідно з інформацією Міністерства енергетики та вугільної промисловості України у 2013 році частка електроенергії з відновлюваних джерел енергії (вітер, сонце, біомаса, малі ГЕС) у загальному обсязі виробництва зросла з 0,32 % до 0,64 %.

Виробництво електроенергії електростанціями на відновлюваних джерелах енергії, за винятком великих гідроелектростанцій, у 2013 році зросло вдвічі – з 638,6 млн. кВт-год у 2012 році до 1 247 млн. кВт-год.

Протягом останніх двох років Україна розвиває альтернативну енергетику більш інтенсивно, ніж традиційну, що сприяє зростанню рівня диверсифікації енергоресурсів та зміцненню енергетичної та екологічної безпеки.

 

РОЗВИТОК СЕКТОРУ ВІДНОВЛЮВАНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ В УКРАЇНІ

ЗА ПЕРШЕ ПІВРІЧЧЯ 2013 р.

21.10.2013  Згідно з інформаційним бюлетенем IMEPOWER No. 27 з питань відновлюваної енергетики, встановлена потужність українських електростанцій, що використовують відновлювані джерела енергії, станом на червень 2013 року досягла 0,9 ГВт, що складає  1,7% у структурі енерговиробництва в країні. Це включає в себе 569,5 МВт сонячної енергії,  330,4 МВт вітряної енергії, 74 МВт енергії малих ГЕС и 7,3 МВт електроенергії, отримуваної від електростанцій, що використовують біогаз і біомасу. Виробництво електроенергії електростанціями, що використовують відновлювані джерела енергії, у 1-му півріччі 2013 року (за винятком великих ГЕС) зросло до 246,1 ГВт-ч (сонце), 316,9 ГВт-ч (вітер), 158 ГВт-ч (малі ГЕС) та 13,5 ГВт-ч (біомаса та біогаз).

Більш детально можна ознайомитись тут (англійською мовою)

http://imepower.files.wordpress.com/2013/10/ukraine-renewable-energy-newsletter-27.pdf 

ДО 2020 РОКУ СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ СТАНЕ ДЕШЕВШОЮ ЗА  ТРАДИЦІЙНУ

Сонячна енергетика залишається одним із напрямків електроенергетики, які найбільш динамічно розвиваються в світі. За даними Європейської асоціації фотоелектричної промисловості, торік сумарна потужність діючих сонячних установок зросла на 31 ГВт, перевищивши межу 100 ГВт. Сумарно сонячні електростанції виробляють стільки ж енергії, скільки здатні генерувати 16 великих АЕС. Загальносвітові тенденції не оминули і Україну. Незважаючи на зменшення державної підтримки, ринок сонячної енергетики активно продовжує розвиватися. За шість місяців нинішнього року в Україні були побудовані та введені в експлуатацію 12 великих об'єктів загальною потужністю 167,7 мВт. Таким чином, загальна встановлена потужність наших сонячних електростанцій в Україні збільшилася на 51,4 %, до 494 МВт. Інвестиції в галузь сонячної енергетики в першому півріччі 2013 року склали більше ніж 360 млн. євро.

 

Сьогодні Європа займає лідерські позиції щодо кількості об’єктів сонячної енергетики. У європейських країнах зосереджено 70% від світової кількості сонячних станцій. Протягом минулого року у країнах Євросоюзу було введено в експлуатацію нові станції загальною потужністю 17 ГВт.

В середині дев’яностих років вартість 1 кВт·ч електроенергії, виробленої за допомогою сонячної енергії, складала 1 євро, зараз вона знизилась до 0,1 євро за кіловат.

Більш детально можна ознайомитись тут (російською мовою)

http://pronedra.ru/alternative/2013/08/14/solnechnaya-elektroenergiya/#axzz2bxP56Bxh

http://www.depo.ua/ru/delovaja-stolica/2013_ds/avgust_2013ds/31-32-637-638/109975.htm

 

НКРЕ ЗАПРОПОНУВАЛА ВНЕСТИ НОВІ ДОПОВНЕННЯ В НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ, ЩО РЕГУЛЮЮТЬ ПРОЕКТИ У ВІДНОВЛЮВАНІЙ ЕНЕРГЕТИЦІ

25 січня 2013 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ), опублікувала на своєму офіційному веб-сайті проект Постанови «Про внесення змін до Порядку встановлення, перегляду та припинення дії «зеленого тарифу» для суб’єктів господарської діяльності». Головними доповненнями, які передбачені даною Постановою та вступають в силу 1 липня 2013року, є такі:

- для об’єктів електроенергетики (або черги будівництва електростанції/пускового комплексу), будівництво яких розпочато після 1 січня 2012 року та введених в експлуатацію після 1 липня 2013 року, розгляд питання про встановлення «зеленого тарифу» відбувається після прийняття рішення щодо відповідності рівня місцевої складової вимогам Закону;

- НКРЕ схвалить Процедуру визначення місцевої складової для об’єктів електроенергетики, у тому числі, на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів);

- відповідність місцевої складової вимогам законодавства має оцінюватись на основі розрахунків та підтверджуючої документації, наданих суб’єктом господарської діяльності та схвалених НКРЕ.

 

EWEA – EASTERN WINDS: РОЗВИТОК НОВИХ ЄВРОПЕЙСЬКИХ РИНКІВ ВІТРОВОЇ ЕНЕРГЕТИКИ

Лютий  2013

Звіт Європейської Вітроенергетичної Асоціації (EWEA)  “Східні вітри”  повідомляє про можливості розвитку вітроенергетики у Європі.  У звіті розглядаються перспективи вітроенергетики Центральної та Східної Європи, питання інвестування у вітроенергетику, надається детальний аналіз 12-ти нових ринків вітрової енергетики, що розвиваються, в тому числі українського.  Звіт “Східні вітри” також є інструментом для вирішення проблемних питань, застосування  надійної нормативно-правової бази та надання рекомендацій.

 

ОПУБЛІКОВАНІ АНАЛІТИЧНІ ЗАПИСКИ БІОЕНЕРГЕТИЧНОЇ  АСОЦІАЦІЇ УКРАЇНИ (UABio)

Біоенергетична асоціація України  (UABio) на своєму веб-сайті опублікувала три аналітичні записки:

- Аналітична записка 1 “Місце біоенергетики в проекті оновленої Енергетичної стратегії України до  2030 року”, 

- Аналітична записка  2 "Аналіз Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про електроенергетику" N5485-VI від 20.11.2012" та

- Аналітична записка 3 "Бар’єри для розвитку біоенергетики в Україні".

Аналітичні записки  UABio є регулярними документами із запланованої серії публікацій щодо головних питань розвитку біоенергетики в Україні.

Місія Біоенергетичної асоціації України полягає у створенні спільної платформи для співпраці на ринку біоенергетики України та у створенні сприятливих умов для ведення бізнесу і прискореного розвитку біоенергетичного сектора в Україні.

Більш детально можна ознайомитись тут

http://www.uabio.org/ru/activity/uabio-analytics

 

 

WWEA: СТАТУС ВІТРОЕНЕРГЕТИКИ В РОСІЇ ТА КРАЇНАХ СНД

Регіональний вітроенергетичний ринок і потенціал

Бонн, 14 грудня 2012 - Всесвітня вітроенергетична асоціація опублікувала новий звіт, присвячений стану справ у вітроенергетичному секторі Росії та країн СНД.

Країни СНД представляють собою регіон світу, який володіє величезним вітровим потенціалом, але, де, в той же самий час, вітроенергетика поки що відіграє лише другорядну роль. Станом на кінець 2011 року загальна встановлена вітроенергетична потужність в регіоні досягла всього 178 МВт, що в порівнянні зі встановленою потужністю світової вітроенергетичної галузі, яка досягла 254 000 МВт (за станом на кінець червня 2012), представляє собою незначний відсоток.

Даний звіт з вітроенергетики в країнах СНД, який представляє собою всебічне дослідження ситуації, підкреслює величезний соціально-економічний потенціал регіону.  Метою даної роботи  являється сприяння в поширенні вітроенергетичних технологій в регіоні шляхом надання інформації  та покращення розуміння даного питання особами, що приймають рішення як всередині, так і за межами регіону, серед представників урядів, промисловості, а також наукових кругів.

Більш детально можна ознайомитись тут

http://www.uwea.com.ua/news.php?news_id=134&lng=UKR

 

 

ПРИЙНЯТІ ПОПРАВКИ ДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ, ЯКИЙ РЕГУЛЮЄ СЕКТОР ВІДНОВЛЮВАНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ (ЗАКОН № 10183)

20 листопада 2012 року Верховна Рада України прийняла Закон “Про внесення змін до Закону України “Про електроенергетику” щодо стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії, реєстраційний номер 10183. Закон був підписаний Президентом України 29 листопада 2012 р.

Закон № 10183 передбачає низку істотних змін в системі стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії. Відповідно до Закону менш привабливими стають інвестиції в сонячну енергетику; в той же час відкриваються нові перспективи для виробництва електроенергії із біогазу та для гідроенергетики.

 

 

ЄС І США ЗАКЛИКАЛИ УКРАЇНУ ПЕРЕГЛЯНУТИ ПРОЕКТ ЕНЕРГОСТРАТЕГІЇ

Європейський союз і США закликають Україну переглянути проект оновленої Енергетичної стратегії на період до 2030 року, оскільки документ підготовлений на нереалістичних прогнозах розвитку національної економіки, не узгоджений з іншими законодавчими актами, а також не враховує всіх міжнародних зобов'язань держави. Спільного листа глави делегації Євросоюзу в Україні Жозе Мануеля Пінту Тейшейри, глави дипломатичної місії США в Україні Еріка Шульца і директора Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Чимяо Фана  направлено міністру енергетики і вугільної промисловості Юрію Бойку.

Зокрема, стратегія повинна передбачати збільшення частки ВДЕ в енергобалансі до 12% до 2020 року (у проекті енергостратегії - менше 2% до 2030 року), адже відповідна угода може бути ухвалена членами Енергетичного співтовариства найближчим часом.

Більш детально можна ознайомитись тут:

http://www.kommersant.ua/news/2030301

 

 

 

ПРОЕКТ ЗАКОНУ “ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ “ПРО ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКУ” СТОСОВНО ЗЕЛЕНОГО ТАРИФУ СХВАЛЕНО ПАРЛАМЕНТОМ У ПЕРШОМУ ЧИТАННІ

4 липня 2012 року Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проект закону “ Про внесення змін до Закону України “Про електроенергетику” щодо стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії, реєстраційний  номер 10183 (надалі – «Проект Закону»).

Наразі Проект Закону готується до ухвалення парламентом у другому читанні.

 

 

ІНВЕСТИЦІЇ У ВІДНОВЛЮВАНУ ЕНЕРГЕТИКУ ДОСЯГЛИ  РЕКОРДНИХ 257 МЛРД ДОЛЛАРІВ США

11 червня 2012 року вийшли у світ Звіт REN21 «Renewables 2012 Global Status Report» та тематично близька публікація Програми ООН з навколишнього середовища  (UNEP) «Про глобальні тенденції інвестування у відновлювану енергетику.  

У минулому році загальний обсяг інвестицій у відновлювану енергетику (не враховуючи гідроенергетику) зріс на 17% до рекордних 257 млрд доларів США, що в шість разів більше ніж у 2004 році, і на 94% більше загального обсягу  2007 року.

У енергетичному секторі частка відновлюваних джерел енергії складає майже половину від прогнозованих 208 ГВт енергетичних потужностей, введених у світі в 2011 році.

На кінець 2011 року сумарні потужності відновлюваної енергетики у світі перевищили 390 ГВт (не враховуючи гідроенергетику), і склали 1 360 ГВт (включаючи гідроенергетику), що на 8% більше ніж у 2010 році. Відновлювані джерела енергії складають більш як 25% від світових сумарних енергетичних потужностей (за оцінками 2011 року  5 360 ГВт) і виробляють  20,3% від світового виробництва електроенергії.  

Протягом останніх трьох років ціна на сонячні модулі знизилася майже на 50%, а вартість наземних вітрогенераторів – майже на 10%. Такі зміни сприяли зростанню конкурентоспроможності цих двох провідних технологій отримання електроенергії з відновлюваних джерел у порівнянні з такими традиційними джерелами енергії як вугілля і газ.

Сумарний обсяг інвестицій у сонячну енергетику зріс на 52% і склав 147 млрд доларів США.

Згідно даних Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України,

сумарна встановлена потужність об’єктів відновлюваної енергетики в Україні на сьогодні

складає 411 МВт (107 діючих об’єктів – 76 гідроелектростанцій, 18 сонячних електростанцій, 11 вітряних парків і два біоенергетичні об’єкти), або 0.8% в електроенергетичному балансі країни. У 2011 році в експлуатацію було введено 257 МВт потужностей альтернативної енергетики.

У 2012 році очікується введення в експлуатацію вітряних парків сумарною потужністю 252 МВт, сонячних електростанцій – 290 МВт.  

 

ЦЬОГО РОКУ ВЛАДА ОЧІКУЄ 1 МЛРД КВТ-ГОД ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ, ВИРОБЛЕНОЇ З ВІДНОВЛЮВАНИХ ДЖЕРЕЛ

17 травня 2012 року у Києві відбувся перший Польсько-Український форум відновлюваної енергетики, на якому заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Володимир Бандуров заявив, що на кінець 2012 року в Україні очікується 1 млрд кВт-год електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії. В минулому році з відновлюваних джерел було вироблено лише 340 млн кВт-год.

 

У 2030 РОЦІ 9% ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ УКРАЇНИ БУДЕ ОТРИМАНО З ВІДНОВЛЮВАЛЬНИХ ДЖЕРЕЛ ЕНЕРГІЇ

23.03.2012 р. Директор Департаменту стратегічної політики, інвестицій та ядерно-енергетичного комплексу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Микита Константинов повідомив, що встановлена потужність електростанцій, які працюють на нетрадиційних та відновлювальних джерелах енергії до 2030 року зросте до 9%, або до 6 ГВт.  Встановлена потужність вітроенергетичних установок досягне 3,5 ГВт, сонячних - 2 ГВт, малих ГЕС - 0,6 ГВт.

 

ЗРОСТАННЯ СВІТОВОГО РИНКУ ВІТРОЕНЕРГЕТИКИ У 2011 РОЦІ: 42 ГВт НОВИХ ПОТУЖНОСТЕЙ; СУМАРНА СВІТОВА ВІТРОЕНЕРГЕТИЧНА ПОТУЖНІСТЬ СКЛАЛА 239 ГВТ

Світовий вітроенергетичний ринок  у  2011 році встановив новий рекорд – у світі було введено 42 ГВт нових вітроенергетичних потужностей у порівнянні з 37,6 ГВт, введеними у 2010 році. Згідно з попередніми даними WWEA сумарна вітроенергетична потужність у всьому світі наблизилась до показника 239 ГВт, що достатньо для забезпечення 3% споживання електроенергії в світі.

Китай зберіг свою позицію найбільшого ринку вітроенергетики у світі: у 2011 році було введено таку ж кількість вітроенергетичних потужностей, як і у 2010 році - 18 ГВт, при цьому сумарна вітроенергетична потужність наблизилась до 63 ГВт, що відповідає більше чверті всієї світової вітроенергетичної потужності. Другим за величиною світовим ринком знову стали США, де у 2011 році було встановлено 6,8 ГВт нових вітротурбін; далі йдуть Індія – 2,7 ГВт;  Німеччина – 2 ГВт і Канада – 1,3 ГВт. Іспанія, Франція та Італія встановили близько 1 ГВт кожна. 

 

ЄВРОПЕЙСЬКА ВІТРОЕНЕРГЕТИКА ЗРОСЛА НА 11%

Протягом 2011 року в країнах ЄС була введена в експлуатацію значна кількість нових вітростанцій загальною потужністю 9616 МВт, що становить понад одну п’яту частину від  загальної потужності нових вітростанцій, введених в експлуатацію за період, що розглядається. Зростання кількості проектів щодо розробки і будівництва офшорних вітростанцій у Великобританії, Швеції та Німеччині допомогли державам Єврозони досягти  зростання вітроенергетичного сектору на 11 % у порівнянні з рівнем, досягнутим на кінець  2010 року. Згідно з інформацією представників Європейської Вітроенергетичної Асоціації (EWEA),  сьогодні загальна потужність вітростанцій становить 93 957 МВт.

 

ЗРОСТАННЯ ВІТРОЕНЕРГЕТИЧНИХ ПОТУЖНОСТЕЙ УКРАЇНИ У 2011 РОЦІ НА 73%

2011 рік став знаковим для вітроенергетичного сектору України та увійшов в його історію як рік реалізації в Україні перших приватних проектів промислових вітроелектростанцій. Згідно з даними Республіканського комітету з палива та енергетики АР Крим та Української  вітроенергетичної асоціації, у 2011 році встановлена потужність вітроенергетики України зросла на 66,1 МВт.  Таким чином, загальна встановлена вітроенергетична потужність в Україні наприкінці 2011 року досягла 151,1 МВт у порівнянні з 87,5 МВт у 2010 році, що відповідає зростанню вітроенергетичних потужностей на 73%.

 

СВІТОВИЙ РИНОК СОНЯЧНОЇ ЕНЕРГІЇ У 2011 РОЦІ: У СВІТІ БУЛО ВВЕДЕНО 27,7 ГВт НОВИХ СОНЯЧНИХ СТАНЦІЙ

УКРАЇНА ПОСІЛА 15 МІСЦЕ

Виробництво електроенергії з використанням енергії Сонця у світі упродовж більш як 10 років (починаючи з 2002 року) у середньому щорічно зростало понад 20 %. На кінець 2011 року загальна встановлена потужність сонячних станцій у світі склала 67,4 ГВт. Лідери світової галузі фотовольтаїки у 2011 році (у ГВт): Німеччина – 24,7; Італія – 12,4; Японія – 4,7; Іспанія – 4,2; США – 4,2; Китай – 2,9.  У 2011 році у світі було введено 27,7 ГВт сонячних станцій порівняно з 16,6 ГВт, введених у 2010 році. Найбільшу частку світового ринку сонячної енергії у 2011 році становив ринок Європи – понад 75% від усіх встановлених потужностей. Протягом останнього року 60% росту обсягів світового ринку сонячної енергії забезпечили два найбільших ринки - Німеччина та Італія.  У Європі на кінець 2011 року було встановлено понад 50 ГВт нових сонячних станцій. Україна посіла 15 місце із загальною потужністю 140 МВт.

 

ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ СХВАЛИВ ЗМІНИ ДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКУ» СТОСОВНО ВИМОГ ДО «МІСЦЕВОЇ СКЛАДОВОЇ»

Відповідно до Закону ”про внесення змін до статті 17-1 Закону України  “Про електроенергетику” питома вага сировини, матеріалів, основних засобів, робіт та послуг українського походження у вартості будівництва об’єктів відновлюваної електроенергетики, будівництво яких розпочате після 1 січня 2012 року та введених в експлуатацію після 1 січня 2013 року, повинна  становити не менше 15%;

для об’єктів, будівництво яких розпочате після 1 січня 2012 року та введених в експлуатацію після 1 січня 2013 року, українська складова повинна становити не менше 30%;

для об’єктів, будівництво яких розпочате після 1 січня 2012 року та введених в експлуатацію після 1 січня 2014 року – не менше 50%.

Окрім того, для об’єктів сонячної енергетики, введених в експлуатацію після 1 січня  2013 року, питома вага сировини та матеріалів українського походження у вартості виробництва сонячних модулів повинна становити не менше 30%, а після 1 січня 2014 року – не менше 50%. 

Порядок визначення питомої ваги сировини, матеріалів, основних засобів, робіт та послуг українського походження у вартості будівництва відповідного об’єкта електроенергетики, що виробляє електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії, затверджується Національною комісією регулювання  електроенергетики України (НКРЕ).

Порядок видачі сертифікатів про походження товарів для підтвердження їх українського походження в цілях цього закону затверджується Кабінетом Міністрів України.

 

КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПЕК ПОПРОСИТЬ ЯНУКОВИЧА ПЕРЕГЛЯНУТИ ЗАУВАЖЕННЯ ДО ЗАКОНУ ПРО "ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ" ДЛЯ БІОГАЗОВОЇ ЕЛЕКТРОЭНЕРГІЇ

16.11.2011. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Комітет Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки вирішив звернутися до голови держави Віктора Януковича з проханням переглянути зауваження до закону про введення "зеленого тарифу" на електроенергію, що виробляється з біогазу.

Як повідомив голова комітету Микола Мартиненко в середу, таке рішення комітету є безпрецедентним і зумовлене тим, що з одного боку, малоймовірно, що вдасться набрати достатньої кількості голосів для подолання вето, а з іншого боку, депутати не можуть погодитися з аргументами президента і скасувати закон.

 

21 ЖОВТНЯ 2011 р. ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ ВЕТУВАВ ЗАКОН ПРО "ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ" ДЛЯ БІОГАЗОВОЇ ЕЛЕКТРОЭНЕРГІЇ

Президент України Віктор Янукович вважає, що прийняття поправок до законодавства України, спрямованих на створення умов для розвитку біогазових проектів у країні, недоцільне. Президент відмітив, що як показує міжнародний досвід, вартість електроенергії, яка виробляється з біогазу, отриманого з біомаси рослинного та/або тваринного походження, а також з органічної частини відходів, дорівнює вартості електроенергії, виробленої із традиційних викопних видів палива.

 

ВЕРХОВНА РАДА УХВАЛИЛА ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ВВЕДЕНННЯ "ЗЕЛЕНОГО ТАРИФУ" НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ, ЯКА ВИРОБЛЯЄТЬСЯ З БІОГАЗУ

6 жовтня 2011 р. Парламент України ухвалив проект закону № 8028 про внесення змін до Закону України “Про електроенергетику” про поширення сфери застосування "зеленого тарифу" на електроенергію, яка виробляється з біомаси та біогазу.

 

В УКРАЇНІ ТИМЧАСОВО ПРИЗУПИНЕНА ТОРГІВЛЯ КВОТАМИ НА ВИКИДИ ПАРНИКОВИХ ГАЗІВ ПО КІОТСЬКОМУ ПРОТОКОЛУ

Згідно з рішенням Комітету Секретаріату Рамкової конвенції ООН зі змін клімату, тимчасово призупинена участь України у міжнародній торгівлі квотами на викиди парникових газів та реалізації проектів спільного впровадження.

Проте можливість поновлення прав на реалізацію проектів спільного впровадження згідно з міжнародними процедурами для України лишається відкритою.

 

ПРЕЗИДЕНТ ПІДПИСАВ ЗАКОН ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО СТАТТІ 17-1 ЗАКОНУ УКРАЇНИ “ПРО ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКУ”

7 липня 2011 р. Президент України підписав Закон №8231 “Про внесення змін до статті 17-1 Закону України “Про електроенергетику”.

Згідно з новим Законом, починаючи з 1 січня 2012 р. питома вага сировини, матеріалів, основних засобів, робіт та послуг українського походження у вартості будівництва відповідного об’єкта електроенергетики, що виробляє електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії становить не менше 15%, з 1 січня 2013 г.– 30%, а з 1 січня 2014 г. – 50%.

Додатковою умовою застосування зазначеного порядку стимулювання виробництва електроенергії з використанням енергії сонячного випромінювання є використання, починаючи з 1 січня 2013 року, на об’єктах електроенергетики сонячних модулів, у вартості виробництва яких питома вага матеріалів та сировини українського походження становить не менше ніж 30 %, а починаючи з 2014 року – 50 %.